З 02 серпня 2017 року в Україні набув чинності Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», яким передбачається обов’язкове обладнання всіх будівель, які приєднані до зовнішніх мереж водопостачання будинковими лічильниками. Розрахунки за надані комунальні послуги (в т.ч. постачання питної води) здійснюватимуть винятково за даними приладів комерційного обліку. Індивідуальні прилади, встановлені в квартирах, виконуватимуть функцію розподільчих.
Нормами цього Закону визначено порядок оснащення будівель та окремих приміщень вузлами комерційного обліку, їх обслуговування, заміни та абонентського обліку, особливості зняття показів вузлів обліку та відповідного розподілу обсягу спожитих комунальних послуг, організаційно-правові засади формування рахунків на оплату комунальних послуг.
Хочемо звернути увагу на деякі основні питання визначені у цьому Законі:
Хто встановлює лічильники обліку та за чий рахунок?
Прилади комерційного обліку будуть встановлювати оператори зовнішніх мереж (КП «Водне господарство»), в цьому разі вартість лічильника відшкодовується шляхом сплати внесків споживачами та може бути розстрочена на п’ять років або на інший строк за згодою сторін. Проте власник (співвласники) будинку можуть самостійно придбати лічильник в встановити за договором із спеціалістами. Вузли комерційного обліку належать на праві власності власнику (є спільною сумісною власністю співвласників) будівлі.
Органи місцевого самоврядування згідно із затвердженими відповідно до законодавства програмами можуть приймати рішення про виділення коштів з місцевого бюджету на оснащення вузлами комерційного обліку будівель, які на день набрання чинності цим Законом були приєднанні до зовнішніх інженерних мереж, а також на забезпечення охорони вузлів комерційного обліку. На такі вузли обліку після їх встановлення поширюються дія законодавства про спільне майно багатоквартирного будинку. Внесок за встановлення вузла комерційного обліку, встановленого відповідно до цих програм, споживачами не сплачуються.
Які строки встановлення лічильників обліку?
Оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, здійснюється у строк:
— постачання питної води для нежитлових будівель – протягом одного року (до серпня 2018 року);
— постачання питної води для житлових будівель – протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом (серпень 2019 року).
Як визначатимуться розміри внесків?
Розмір внесків на встановлення, заміну, обслуговування (опломбування/роз пломбування, періодична повірка, ремонт) вузлів комерційного обліку визначається окремо для кожної будівлі. Сплата внесків розстрочується на п’ять років або на інший строк за згодою сторін. Для будівель, де налічується два і більше споживачів, внески розподіляються за методикою визначення розміру внесків та їх розподілу між споживачами, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Загальний обсяг коштів за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку розраховується операторами зовнішніх інженерних мереж. Оператор зовнішніх інженерних мереж спрямовує отримані кошти за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку на окремий рахунок та використовує виключно на ці цілі.
Таким чином, у рахунках за послуги водопостачання буде додана одна графа, яка буде передбачати компенсацію оператору зовнішньо-інженерних мереж витрат на встановлення, заміну, ремонт, обслуговування та повірку загальнобудинкових лічильників (вузлів комерційного обліку).
Звертаємо увагу на те, що встановлення, обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку (забезпечує індивідуальний облік споживання послуги в будівлях, де налічується два і більше споживачів) здійснюється за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.
Як будуть визначатися обсяги спожитої питної води у багатоквартирному будинку за допомогою вузлів комерційного обліку?
Обсяги спожитої у будівлі питної води, визначені за допомогою вузлів комерційного обліку, розподіляються між споживачами з урахуванням того, що:
1) у разі якщо частина води була витрачена на полив клумб і газонів, прибирання місць загального користування тощо, обсяг питної води, що розподіляється між споживачами, зменшується на обсяг, витрачений на такі загально будинкові потреби, визначений на підставі показань відповідних вузлів обліку;
2) у разі якщо приміщення всіх споживачів у будівлі оснащені вузлами розподільного обліку питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі питної води (крім обсягу, витрачені на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показаннями вузлів розподільного обліку.
Якщо виникає різниця між показаннями вузла комерційного обліку та обсягом питної води, визначеним як сума показань вузлів розподільного обліку, така різниця розподіляється відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства;
3) у разі якщо жодне приміщення у будівлі не оснащене вузлами розподільного обліку питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами;
4) у разі якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку питної води, а частина – не оснащена, обсяг відповідної комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загально будинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.
Що входить в обслуговування вузлів обліку?
Обслуговування вузлів обліку – огляд, опломбування/роз пломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.
Періодична повірка засобів вимірюваної техніки вузлів розподільного обліку здійснюється згідно з міжповірочним інтервалом, зазначеним у технічному паспорті на цей засіб, але не менш як один раз на шість років для засобів механічного типу та не менш як один раз на дев’ять років для засобів інших типів.
У разі виходу з ладу вузла обліку він підлягає заміні на справний та прийняттю на абонентський облік протягом п’яти робочих днів з дня виявлення факту виходу з ладу.
Зняття показань вузлів обліку.
Зняття показань вузлів комерційного обліку щомісяця здійснюється виконавцем комунальної послуги або визначеною власником (співвласником) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, у присутності споживача або його представника (представника ОСББ, управителя), якщо інше не передбачено договором.
Споживач щомісяця передає показання вузлів розподільного (індивідуального) обліку виконавцю відповідних комунальних послуг. Виконавець періодично, не менше одного разу на рік, проводить контрольне зняття показань вузлів розподільного обліку у присутності споживача або його представника.

Звертаємо Вашу увагу на те, що цей Закон встановлює відповідальність (як виконавця послуг так і споживачів) за порушення вимог законодавства у сфері комерційного обліку, у тому числі розподільного обліку комунальних послуг та фінансові санкції, та вносить зміни до Кодексу України про адміністративні порушення (ст.. 103 1, 1033) та Кримінального кодексу України (ст.. 1881).
Як запевняють законодавці, реалізація цього Закону дозволить підвищити ефективність функціонування сфер теплопостачання та централізованого водопостачання, створити стимули раціонального використання водних й енергетичних ресурсів, а також сприятиме налагодженню взаємовигідних відносин між споживачами та суб’єктами господарювання, що надають відповідні послуги. Основна перевага закону: він дозволить платити за реально отриману послугу, а також зробить саме споживання більш прозорим. В комітеті Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства планують відстежувати виконання цього Закону і вносити зміни, враховуючи відгуки суспільства та ОСББ.
Більш детально з вимогами Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» ви можете ознайомитися прочитавши його повний зміст.
На даний час, КП «Водне господарство» вивчає та розробляє необхідні заходи по виконанню цього Закону після чого розпочнуться роботи по обладнанню 100% житлових і нежитлових будинків приєднаних до мережі централізованого водопостачання вузлами комерційного обліку з урахуванням термінів визначених цим Законом.
За довідковою інформацією звертайтеся до КП «Водне господарство».

Адміністрація КП «Водне господарство»