Культура

КультураГазета “Юг” 20 червня 1899 р. писала, що кожного дня на бульварі грав струнний оркестр Векслера, крім того, існувала драматична трупа під керівництвом Нікітіна-Фабіанського, виступав також відомий херсонській публіці комік Раковський. Крім того, газета перераховує акторів Смєльского, Павленка, Сокольского та Болотіна, а також акторок Владіну, Ленську і Неметі. Це були перші носії культури нового містечка.

На початку ХХ ст. вiдкрилося фотоательє Б. Курзона, а пізніше міським фотографом був З.С. Корчемний, він працював і після революції. У той же час з‘явилася в містечку своя друкарня.

КультураВ серпні 1906 р. у Скадовську проходив бенефіс старого улюбленця публіки скрипаля і диригента І.Х. Векслера. В художній трупі в той час грали Дружиніна, Борисова та Горін. В тому ж році в серпні на благодійному концерті зібрали 300 рублів Івану Шульзі на навчання в Одесі малярству, це допомогло талановитому хлопцеві стати художником. В тому ж році у вересні було влаштовано “гурток молодих людей”, піклувальником якого стала М.О. Скадовська. На користь гуртка дали виставу, де найкращими акторами себе показали З.С. Іршенко, Піщаненко, Іванов та Курзон.

В 1913 р. у Скадовську підприємцем Йосипом Цвейфелем був вiдкритий iлюзiон, котрий одночасно був кiнотеатром i бiблiотекою, котрою завiдувала Беба Цвейфель, i взагалi культурним центром. Тут демонструвалися шедеври тодiшнього кiнематографа — фiльми “Загибель Титанiка”, “Нашестя Наполеона на Москву” та “Перехiд євреїв на Синайський пiвострiв”.

Культура9 травня 1920 р. в місті було відкрито театр. Донька нотаріуса Надiя Степанiвна Жулаєвська пiсля громадянської вiйни завiдувала мiською бiблiотекою. 1923 р. згадуються керівник бібліотеки Є.Н. Корін. Пізніше бібліотекарями були сестри Зубови.

В місті була друкарня, з 1930 р. почала видаватися газета “Соцнаступ”, котра через рiк отримала назву “Голос колгоспника”, редактором якої був Михайличенко, секретарем — Миронов. Відновила газета свою діяльність 11 листопада 1943 р.

КультураВ 1932 р. Скадовський район обслуговувався 18 сільськими бібліотеками, 3 хатами–читальнями, 4 стаціонарними та 5 переїзними кіноустановками. До послуг скадовчан були будинок культури на 400 місць та бібліотека. Після ремонту в 1950 р. відновлено районний будинок культури, два клуби та три бібліотеки.

КультураНа післявоєнний період припадає творчість скадовчанина Олександра Васильовича Ворони (25.05.1925 р.). Після визволення рідного міста у 1943 р. вступає до лав Червоної армії, де у складі 84 Гвардійського стрілецького полку 4-го Українського фронту бере участь у визволенні Придніпров’я і Криму, був поранений під Севастополем. В 1948 р. О.Ворона переводиться до Харківського художнього інституту, де вчиться у майстерні відомих графіків В. Мироненка, В.Селезньова. Тяжіння до монументальних форм мистецтва, до граничної виразності образу визначає його творчий шлях – він стає художником-плакатистом. Дипломна робота О. Ворони – це серія плакатів, присвячених актуальним питанням: “Красиво, быстро, прочно строй”, “Лиха беда – начало”, “Уберем вовремя”, “С каждым днем все радостнее жить”. У 1954 р. закінчує університет з відзнакою. Всього 32 плакати і 31 кіноплакат, 8 афіш, 13 об’єктів монументального мистецтва. Брав участь у 24 виставках. О.В. Ворона – заслужений діяч мистецтв УРСР, член Спілки художників УРСР та СРСР.

КультураЗ 1976 року працює iсторико-краєзнавчий музей, котрому в 1978 р. присвоєно звання народного. Музей налiчує 70 тис. експонатiв i має такi вiддiли: археологiї; сiм‘ї Скадовських; перiоду Великої Вiтчизняної вiйни; природи рiдного краю. При музеї є картинна галерея, в лiтнiй перiод проводяться виставки iз фондiв iнших музеїв, приватних зiбрань.

КультураУ мiстi знаходиться кінотеатр “Скадовськ” районної кiновiдеомережi, районний будинок культури та центральна районна бiблiотека для дорослих, котра має також читальний зал i нараховує понад 50 тис. книг. Є також дитяча бiблiотека, мiська бiблiотека, дитяча школа мистецтв (колишня музична школа). Вiдомi художнi колективи мiста: зразковий ансамбль бального танцю “Каравела” є призером України зi спортивних танцiв; зразковий ансамбль естрадного танцю “Провiнцiйний балет” – лауреат Всеукраїнського фестивалю естрадного танцю; дитячий духовий оркестр “Сурма” – переможець всеукраїнського джазового фестивалю iменi Утьосова; ансамбль народного танцю “Веселые ребята” – володар спецiального призу фестивалю “Чорноморськi Ігри”; студiя естрадної пiснi “Всi разом”; жiночий вокальний ансамбль “Лебiдка”. В 1984 р. заснована фотостудiя “Парус”, очолювана членом спiлки фотохудожників Олексiєм Бiлоусом. За роки існування студія провела близько 100 виставок.

КультураУ мiстi є пам‘ятники засновнику мiста С.Б.Скадовському, вiдкритий у 1994 р.; Т.Г. Шевченку, споруджений у 1965 р.; та встановлений у 1976 р. пам‘ятник В.І. Ленiну. Встановлено пам‘ятний хрест на честь 2000-рiччя Рiздва Христова, пам‘ятний камiнь воїнам-визволителям, обелiск загиблим воїнам, встановлений у 1966 р., та 1978 р. встановлено пам‘ятник авiаторам Скадовської авiацiйної групи.

КультураЗ 1963 р. в місті тричі (з 1992 р. — двiчi) на тиждень виходить районна газета “Чорноморець”, засновником якої є районна державна адмiнiстрацiя, районна та міська ради, з 1999 р. редактором газети прцює В.М. Сенько. З 1965 р. працює телевiзiйна ретрансляцiйна вежа, дiє студiя радiомовлення, а з 1992 р. на 36 каналi транслюється районна студiя телебачення “Студiя — 36”, котра з 1998 р. реорганiзована в районне державне телебачення “Обрiй”.
У червнi 1998 р. у Скадовську вiдбувся перший Всеукраїнський благодiйний дитячий фестиваль “Чорноморськi Ігри”. У ньому взяло участь 95 виконавцiв та 17 гуртiв з 24 областей України. А концерти на великiй сценi на березi

Культура

Чорного моря спостерiгали щодня близько 15 тисяч глядачів. ЗАТ “Таврiйськi Ігри” проводить фестиваль “Чорноморськi Ігри” щорiчно. Фестиваль триває тиждень i щороку участь у ньому бере близько тисячi дiтей вiком вiд 6-ти до 18 рокiв зi всієї України. Самi дiти називають фестиваль “Казкою на березi Чорного моря”. Фестиваль спрямований на пошук, виявлення, розвиток талановитих дiтей в Українi. Участь у фестивалi є безкоштовною, що дає змогу залучити до “Чорноморських Ігор” дiтей з незаможних родин, сирiт та дiтей, що проживають у сiльськiй мiсцевостi. “Чорноморськi Ігри” першими в країні презентували найкращi дитячi виступи на великiй сценi i практично вiдразу познайомили з ними українського телеглядача.

КультураФестивальна програма включає в себе конкурсну програму серед вокалiстiв i вокальних груп у трьох вiкових категорiях, котра вiдбувається в будинку культури iм. Т.Г. Шевченка. Крiм основних заходiв, на скадовськiй набережнiй проводиться мiжнародний фестиваль повiтряних змiїв “Кольорове небо”, конкурс скульптур з пiску, конкурси малюнкiв на асфальтi та на стiнi, графiтi, змагання з брейк-дансу, Мiжнародний дитячий конкурс “Маленька Мiс Світу” та виходить фестивальна газета “Чорноморськi Ігри”. Гостями фестивалю “Чорноморськi Ігри” в рiзнi роки були популярнi українськi виконавцi — Руслана, Олександр Пономарьов, гурт “Скрябiн”, Вiктор Павлик, “Океан Ельзи”, Асiя Ахат, Наталя Могилевська, Анi Лорак.

Автор: О.М. Лиховид.