Освіта

Народна освіта

ОсвітаУ жовтні 1895 р. в Скадовську відкрито школу грамотності, котра утримувалася коштом С.Б. Скадовського і в якій навчалося 60 учнів. Загалом по Краснянській волості, в 1907 р. навчалося 472 хлопчика та 244 дівчинки. У двокласній Краснянській земській школі працювали вчителями К.С. Скульський, О.В. Скульська, Н.А. Петриченко, М.П. Леонова та Н.П. Афанасьєва.

Станом на 1906 –1907 р. у Скадовську було земське училище в якому працювало 2 викладачі Петро Данилович та Марiя Дмитрiвна Дерев‘янки. В училищі в 1906 р. навчалося 97 хлопчиків, а в 1907 р. 91 хлопчик. На початок 1917 р. у мiстi земське училище, або чотирьохкласна школа нараховувала 97 місць і її директором до 1918 р. був Петро Данилович Дерев’янко.

В церковнопарафіяльній школі в 1906 р., навчалися 21 хлопчик і 53 дівчинки, а в 1907 р. 27 хлопчиків і 74 дівчинки. Скадовська Церковнопарафіяльна трикласна школа, з 1906 по 1912 рр., знаходилася в будівлі на розі сучасних вулиць Гагаріна і Пролетарська, а з 1912 р. по вулиці Треповській (нині вул. Леніна, 2). У 1914 р. вчителями цієї школи була донька настоятеля Свято-Сергiївського храму Клавдiя Михайлiвна Градосельська, а також Ксенiя Григорiвна Козинцева, Ксенiя Георгiївна Бажанова, а з 1916 р. — Агафія Іванівна Денисенко. Школа утримувалася коштом М.О. Скадовської, дiти платоспроможних батькiв платили по два рублi на рiк, iншi дiти навчалися безкоштовно, безкоштовно видавалися також пiдручники, зошити та олiвцi. Школа була закрита радянською владою, в 1921 р.

У 1913 р. у Скадовську діяло змішане училище 3 розряду В.Г. Любімової, Віра Григорівна Любимова була також завідуючою, законовчителем був священик Михайло Єфремович Градосельський, вчителями працювали Євгенія Савівна Янголенко, Марія Андріївна Єфремова, Олена Іванівна Думлер та Ольга Миколаївна Кузнєцова. Училище було платне і діяло за програмою п’ятикласної гімназії. Припинило свою діяльність у 1917 р.

ОсвітаВосени 1917 р. вiдкрилася земська гiмназiя — перший середнiй навчальний заклад, котрий мiг одночасно навчати 230 гiмназистiв — як хлопчиків, так і дівчаток. Директором гімназії був Григорій Іванович Любарський. У 1-й клас гімназії зарахували учнів після закінчення 3 класу церковнопарафіяльної школи, прийнявши іспит з математики, російської мови, закону Божого. Закон Божий викладав протоієрей Михайло Єфремович Градосельський. Сергій Євстафійович Корінь викладали стародавню історію, Олександр Євстафієйович Корінь та Олександр Фомич Мельниченко викладав російську мову, Олена Григорівна Ситрова — німецьку мову, Ванда Болеславна — французьку, Іван Олексійович Боярський — фізику та математику. Віра Григорівна Любимова викладала російську мову, Ян Карлович Рудзит викладав співи і латинь.

З січня 1920 р. більшовики встигли відкрити двi трудові школи на 350 дiтей, заснована Спілка вчителів. 10 листопада 1920 р. створена Перша трудова (семирічна) школа ім. А.В. Луначарського. В школі навчалось 218 учнів. Відділ освіти видав шкільній раді 17 підручників, 70 зошитів і 100 олівців, в шкільній бібліотеці нараховувалося 320 книжок. З 1921 р. у школі працювало 15 працівників, серед яких — Сергій Євстафієйович та Олександр Євстафійович Корені, Ян Карлович Рудзит, Олександр Фомич Мельниченко та Олена Іванівна Архангельська. Креслення і малювання викладав Рувим Абрамович Середро, а викладачем музики була Дора Мангубі.

ОсвітаПри школах створювалися комітети допомоги. Так, при першій трудовій школі Скадовська комдоп мав три десятини землі, з яких було зібрано врожай 70 пудів ячменю і реалізовано для потреб школи. Під керівництвом вчителів А. Горбатенко, К. Рахманінової учнівський драмгурток здійснював постанови платних спектаклів, кошти від яких пішли на ремонт шкільного приміщення, придбання наочності.

В 1921 р. у колишньому будинку Метельштейна, на березi моря, був вiдкритий дитячий (сирiтський) будинок. На користь дитячого будинку були передані значна кiлькiсть речей, вiдiбраних мiсцевою мiлiцiєю у єврейського товариства.

Скадовський районний відділ народної освіти утворено 10 листопада 1924 р., і рахувалося в місті дві трудових (семирічних) школи, школа грамоти та музична школа. Учнів в першій трудовій школі — 218, другій трудовій – 132 учні, в школі грамоти – 19 учні. В 1924-25 рр. в Скадовському районі було 1572 учнів, що складало 50% загальної кількості дітей.

ОсвітаВ 1928 р. завідуючий першої трудової школи був Нестор Назарович Трубій. Школа-семирічка знаходилася на розі вулиць Комунарів і Червоноармійської. В 1932 р. у Скадовському районі було 60 шкіл Соцвиху, з яких 12 семирічок, в яких навчалося 4934 учні. У 1936 р. Скадовська Трудова семирiчна школа iм. Луначарського перетворена в середню школу з десятирічною освітою. В двох школах (середній і восьмирічній) нараховувалося понад тисяча учнів і 55 вчителів.

Андрій Омелянович Сенчік з 1931 р. викладав історію в першій школі, в 1935 р. його перевели в школу №2 директором. В передвоєнні роки завідуючим районним відділом освіти був Іван Вакулович Гориславець, директором школи №1 був Марк Іванович Зінченко. Фізику викладав Микола Миколайович Горбаченко, який наступному 1940-1941 навчальному році став директором школи. Завучем школи та вчителем української мови і літератури була Поліна Захарівна Попова, математику і астрономію викладав Іван Олексійович Боярський, геологію і мінералогію — Іван Іванович Барбаренко. 1941 р. до школи прибула вчителька Біла Катерина Дмитрівна, котра в 1946 – 1961 рр. була завучем школи. В 1939 р. у школу № 1 прийшов працювати вчителем літератури Ілля Борисович Лапідус, пройшовши всю війну, після демобілізації працював директором Скадовської вечірньої школи.

ОсвітаВ 1941 р., після окупації, утворено районний відділ освіти в кількості 4 чоловік, завідуючим до 1943 р. був Іван Іванович Литвиненко. В 1941 р. у мiстi була введена обов‘язкова загальна українською мовою освіта: “За ухилення школярiв вiд навчання штрафувати батькiв, дiти яких не ходять у школу, на суму вiд 50 до 500 карбованцiв”. Пiсля ремонту 1950 р. у Скадовську дiяли три школи: одна середня i двi семирiчнi, в них працювало 50 вчителiв i навчалося 1060 дiтей. Нині їх теж три.

ОсвітаСкадовську середню школу № 2 з срібною медаллю закінчив Микола Іванович Бабенко (4.01.1944 р. н.). В 1966 р. закінчив з відзнакою фізико-математичний факультет Херсонського державного педагогічного інституту. Працював вчителем у Каланчацькому районі, дев’ять років у країнах Африки — викладачем фізики та хімії, пізніше консультантом Міністерства освіти, керував групою радянських вчителів у місті Бангі. Працював заступником директора по навчально-виховній роботі в Херсонській середній школі №20, викладачем фізики в школі №30, Херсонському морехідному училищі. В 1989 р. призначений директором фізико-математичної школи (з 1990 р. — ліцею) при Херсонському державному технічному університеті. Відмінник народної освіти, заслужений вчитель України.

Нині у Скадовську крім 3 загальноосвiтнiх шкіл є школа-iнтернат та п‘ять дитячих дошкiльних освiтнiх закладiв. У дитячих садках “Чебурашка”, “Сказка”, “Теремок”, “Дзвiночок” та “Червона шапочка” готуються до вступу у школи близько пiвтисячi дiтей.

ОсвітаСкадовська спецiалiзована школа № 1 є школою з поглибленим вивченням iноземних мов та естетичним вихованням. З 1989 р. англійська мова вивчається поглиблено з першого класу, а в 2002 р. атестована на найвищий творчий рiвень. У школi працює 84 вчителя, серед яких один заслужений вчитель України та 21 вiдмiнник народної освiти, 29 вчителiв мають вищу категорiю. Педагогiчнi надбання школи № 1 внесено до Всеукраїнського каталогу перспективного передового досвiду. Учнi школи дають найбiльшу кiлькiсть переможцiв i призерiв районних i обласних олiмпiад, мають найвищий у мiстi вiдсоток вступу до вищих навчальних закладiв, причому на бюджетнi мiсця. З 1994 р. по 2003 р. випускники школи отримали 42 золотих i 25 срiбних медалей. Випускниками школи є Герої В. Гуманенко та М. Височенко, заслуженi вчителi М. Жолобова, Є. Бокша та Л. Ткаченко, сiм кандидатiв наук та автор цiєї книги. В школi є унiкальний музей школи i мiста, яким не один десяток рокiв завiдує Людмила Іллівна Кримiнська. Директором ЗОШ № 1 з 1997 р. працює Євгенія Володимирівна Небрат, вчитель історії та магістр державної служби, котра 20 років віддала рідній школі.

ОсвітаСкадовська загальноосвiтня школа № 2 – школа, що має найновішу будівлю, заснована рiшенням виконавчого комiтету Скадовської мiської ради в 1988 р., до цього існувала як восьмилітня школа. В школi в наявностi є 43 класнi кiмнати загальною площею 5 500 квадратних метри. В школi працює 58 вчителiв, серед яких 7 вiдмiнникiв народної освiти, 25 вчителя мають вищу категорiю, 25 – звання старший вчитель i 7 – вчитель-методист. 31 учнень у 1999–2005 рр. нагородженi золотими медалями, 5 за той же перiод – срiбною. Директором ЗОШ № 2 з 1999 р. працює Світлана Миколаївна Турлук, магістр управління та “Відмінник народної освіти”, під її керівництвом, в 2004 р., школа була атестована з відзнакою.

ОсвітаСкадовська загальноосвiтня школа № 3 є школою з поглибленим вивченням української та англiйської мов, математики, iсторiї та правознавства. В школi працює 66 вчителiв, серед яких 12 мають звання вiдмiнник народної освiти, 24 – вищу категорiю. Школа № 3 – це сучасний навчальний заклад, який проектує й апробовує новий змiст, новi технологiї та структурні моделі навчання. З 1999 р. по 2005 р. випускники школи отримали 32 золотих i 18 срібних медалей. Директором ЗОШ № 3 працює Тетяна Іванівна Гузенко, вчитель вищої атестаційної категорії, вчитель-методист та “Відмінник народної освіти”.

Автор: О.М. Лиховид.