Спорт

СпортМабуть, першими видами спорту, котрі з’явилися в містечку Скадовськ, були саме водні види. Ще в дореволюційні часи згадуються вітрильні регати, котрі проводив засновник міста. В регатах брали участь яхти з Одеси, Миколаєва, Херсона, Севастополю та Хорлів. Пізніше відбувалися змагання з греблі. Фото змагань 1935 р. залишилося нам на згадку. Напередодні війни чемпіонами України з греблі стали скадовчани Олещенко та Целінко.

СпортАле з усіх видів спорту найбільш вивченою є історія місцевого футболу. Мiсцевий ентузіаст футболу й аматор пера Анатолiй Поправка написав книжку «История футбола Скадовщины», котра витримала два видання в 2002 р. та 2004 р. Виходячи з його досліджень, відомо, що футбол потрапив у місто разом із англійськими моряками ще на початку ХХ ст., але регулярні заняття з фізичної підготовки почали проводитися лише в 1936 р., коли трудова семирічна школа ім. Луначарського була реформована в першу середню школу. Була сформована шкільна футбольна команда. В 1939 р. випускники школи утворили першу міську футбольну команду. Склад команди був наступним: А. Шульга, П. Круглов, Л. Бондаренко, А. Малахів, А. Бондаренко, Є. Буслаєв, Л. Годунов, А. Кейтель, Л. Козинцев, А. Соломенко. Декому з цієї команди довелося грати в футбол з німецькими солдатами, під час окупації Скадовська.

Після війни в Скадовську було утворено спорткомітет, головою якого став М.П. Тищенко. Найперший вид спорту, який відродився після війни, був плавання: море поруч, тільки тренуйся. З’явилися й перші чемпіони, в 1948 р. спочатку чемпіоном Херсонської області з плавання, а потім і чемпіоном України стала Марія Іванівна Лавриненко. В шістдесяті роки Марія Іванівна працювала вчителем та тренером з плавання в Скадовську.

В 1947 р. скадовські футболісти взяли участь у першому післявоєнному чемпіонаті Херсонщини і стали чемпіонами області. В наступному році команда зайняла 4 місце, аналогічне місце було у команди в 1953 р. В ті роки членами скадовської футбольної команди були Ю. Мажуга, П. Васильєв, Г. Мальгін, І. Судін та М. Чернишов.

СпортПерший післявоєнний стадіон був на тому ж місці що й нинішній з тією різницею, що по довжині він був паралельний вулиці Чапаєва. В середині 60-х років ХХ ст. паралельно з побудовою першої школи почалося будівництво стадіону. В процесі побудови стадіону всі футбольні змагання проходили на імпровізованому стадіоні на східній околиці міста за районною лікарнею. Урочисто був відкритий стадіон «Колос» колгоспу «Радянська Україна» 24 червня 1973 р. В день відкриття В. Кравець, котрий став у майбутньому директором Скадовської спортшколи, подолав дистанцію в 100 метрів за 11,2 секунди, а 200 метрів подолав за 23,3 секунди. В змаганнях зі стрибків у висоту відзначилися О. Білоусов та В. Глушков. Скадовська і Херсонські футбольні команди зіграли з рахунком 2 : 2. Першим директором стадіону був В.Г. Пшеничний. Але місто розбудовувалося, і стадіон перестав вписуватися в нову архітектуру. В 1984 р. почалися роботи по реконструкції, в 1986 р. стадіон був зданий в експлуатацію.

СпортВ 1968 р. при Скадовському районному відділі освіти була створена дитячо-юнацька спортивна школа, першим її директором став скадовчанин, випускник Миколаївського педінституту С.О. Боцман. В 1980-1994 рр. школу очолювала Клавдія Андріївна Боцман. В 1991 р. в школі та її філіях навчалося 1065 дітей. В школі працювали відділення футболу, волейболу, гандболу, настільного тенісу, легкої атлетики, фехтування та кульової стрільби. Лише з фехтування школа виховала 21 кандидата в майстри спорту СРСР.

СпортБагато років віддав скадовському спорту та вихованню молодого покоління І.Г. Нікішенко. Ілля Григорович на фізкультурно-спортивній роботі у Скадовську з 1958 р., де працював вчителем фізичного виховання в усіх трьох школах та школі-інтернаті. Пізніше став директором спортивної школи колгоспу «Україна», завучем районної дитячо-юнацької школи. Більше 20 років Ілля Григорович був суддею на різних важкоатлетичних змаганнях більш ніж у 300 містах колишнього СРСР.

Випускник школи О. Бурячок отримав у 1978 р. звання майстра спорту СРСР з ручного м’ячу. Олександр Петрович був призером міжнародних турнірів в Угорщині та Чехословаччині, золотий чемпіон студентських ігор України 1983 р., працював тренером з ручного м’яча в Португалії та Фінляндії.

СпортШкола підготувала майстра спорту СРСР і УРСР з фехтування Д. Знахаренко. Дмитро Васильович займався фехтуванням по виду зброї — шаблі і став чемпіоном України серед школярів в 1982 р.

СпортЗ моменту відкриття спортивної школи учениця 2 класу СШ № 3 Ірина Леонідівна Портна-Дудченко (1960 р.н.) почала займатися волейболом, а пізніше ручним м’ячем. В 1974 р. Ірину запрошують у Київську республіканську школу спортивного профілю, а в 1975 р. включають в юніорську збірну команду СРСР з ручного м’яча. В 1978 р. присвоєно звання «Майстер спорту СРСР». В 1979 р. на Чемпіонаті світу серед юніорів (м. Приштин, Югославія) збірна СРСР отримала золоті медалі, а скадовчанка Ірина Портна стала Чемпіоном світу. В тому ж році їй присвоєно звання «Майстер спорту міжнародного класу».

Майстром спорту міжнародного класу з ручного м’яча стала і випускниця Скадовської спортивної школи Тетяна Анатоліївна Яресько (Соколовська). Т.Яресько стала в 2000 р. золотим призером чемпіонату України, в 2001 р. — срібним призером чемпіонату Європи та володарем кубка кубків Європейських країн (2001 р.). Першим тренером Т.Яресько в Скадовській дитячо-юнацькій спортивній школі була Лариса Борисівна Бобилєва.

СпортСпортНині мiську прописку мають: стадiон «Колос» на 5000 мiсць. Є стрiлецький тир, 6 спортивних залiв, 5 спортивних клубiв, навчально-спортивна база «Скадовськ». Починаючи з 2000 р., у мiстi проводиться мiжнародний турнiр з важкої атлетики пам’ятi заслуженого майстра спорту та заслуженого тренера Я.Г. Куценка. Скадовськi спортсмени проявляли себе в таких видах спорту, як важка та легка атлетика, волейбол та бокс, гандбол i футбол.

Скадовська органiзацiя товариства сприяння оборонi України нинi працює має мережу спортивно-технiчних клубiв, гурткiв та секцiй, що забезпечують пiдготовку юних скадовчан до служiння у Збройних силах України. Курсанти та члени СТОУ беруть участь у змаганнях, конкурсах, виставках та iнших заходах. За перiод з 1999 по 2004 рр. органiзацiя пiдготувала 1 494 висококвалiфiкованих спецiалiстiв з 11 спецiальностей.

СпортНавчально-спортивна база «Скадовськ» центральної ради «Колос» включає 7-поверховий готельний комплекс, призначений для проживання 114 осіб. У готелi є одно-, дво-, тримiснi номери i номери «люкс», сауна з басейном та їдальнею. НСБ «Скадовськ» з 1987 р. очює Борис Михайлович Руденко. База має при собi фiлiю Херсонського вищого училища фiзичної культури, де розвивається чотири види спорту: легка i важка атлетика, жiночий гандбол, вiльна боротьба. У склад НСБ «Скадовськ» входять: стадiон, три спортивних зали (40х20 метрiв кожний), сауна, готельний комплекс на 100 осіб, їдальня. Це один з унiкальних спортивних комплексiв, де успiшно навчаються і тренуються спортсмени. Їхню перепiдготовку i пiдготовку здiйснюють тренери вищої категорiї. Училище має третiй рiвень акредитацiї i готує тренерiв-викладачiв, випускаючи 50 фахiвцiв у рiк. Умови зарахування такi: приймальна комiсiя вiдбирає школярiв 8-11 класiв, що виявили великi здiбностi в заняттях спортом. Учнi вивчають загальноосвiтнi предмети на базi другої школи мiста Скадовська i проживають у житловому корпусi НСБ «Скадовськ». Тренувальний процес нерозривно пов’язаний з навчальним процесом у класах i здiйснюється на державнiй основi.

СпортВ 2005 р. учениця Скадовської фiлiї Херсонського вищого училища фiзичної культури, скадовчанка Ольга Дьячкова виборола титул чемпіона України з важкої атлетики і отримала звання майстра спорту. Нині вона член Національної збірної.

Щорiчно у НСБ «Скадовськ» проходить до 30 змагань вiд районного до республiканського масштабу. У спортивному центрi постiйно проводяться навчально-тренувальнi збори команд з України, Москви, Білорусії й iнших країн СНД.

Автор: О.М. Лиховид.