Комунальна установа «Центр з надання безоплатної первинної правової
допомоги Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області» створена рішенням № 423 Скадовської міської ради від 26 грудня 2012 року і розпочала свою роботу від 01 лютого 2013 року.
Станом на 01 січня 2017 року до КУ «Скадовський Центр правової допомоги» за І-ІV квартали 2017 року звернулася 391 особа. Враховуючи те, що під час зустрічі для повного вирішення питання надається 2 і більше консультацій, то Центром за звітний період надано більше 526 юридичних консультацій і роз’яснень законодавчих та нормативних документів.
Крім того, працівниками Центру надано допомогу відвідувачам в підготовці:
— 30 заяв до органів місцевого самоврядування переважно з питань, що стосується у написанні заяв на отримання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо оформлення права власності на земельні ділянки (категорія учасники АТО), продовження термінів оренди земельних ділянок, присвоєння поштових адрес та ін.
— 31 заява та скарги до органів державної влади. В тому, до Скадовського Управління пенсійного фонду з питань, що відносяться до сфери пенсійного забезпечення та перерахунку пенсій; до державної виконавчої служби щодо невиконання судових рішень по стягненню аліментів та неналежного виконання обов’язків державними виконавцями; до Відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Херсонській області щодо неправомірного накладення арешту на житловий будинок; до управління праці та соціального захисту в Скадовському районі щодо оформлення субсидій та допомоги сім’ям з дітьми; до Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства щодо отримання громадянства України.
— 19 інформаційних запитів до підприємств, установ, організацій з питань щодо нарахування штрафу та кредитної заборгованості, дострокового повернення депозитного вкладу. А саме, до ПАТ ЕК «Херсонобленерго» щодо підключення електроенергії до житлового будинку; у КП «Водне господарство» та КП «Очисні споруди» щодо роз’яснення тарифів для населення; до центрального офісу «ПриватБанк» щодо безпідставності пред’явлення вимог погашення боргу до осіб, які юридично не можуть бути відповідальними за конкретні зобов’язання перед банком; до «ОщадБанку» щодо: незаконності зменшення процентної ставки по депозитам без належного повідомлення вкладників коштів. що призвело та виникали проблеми з поверненням вкладі; скарги до Інспекції у справах споживачів у Херсонській області щодо продажу не якісних товарів ( побутової техніки, мобільних телефонів, фенів, тощо).

Для забезпечення права членів скадовської міської громади щодо доступу до вторинної правової допомоги, Центр підтримує тісній контакт з Скадовським бюро правової допомоги, головним завданням якого є надання вторинної правової допомоги, а саме: проведення спільного прийому громадян, які потребують вторинної правової допомоги в офісі КУ, допомога у зборі документів для безоплатної вторинної правової допомоги з подальшим направленням до бюро, проведення спільних заходів – регулярне розповсюдження правової літератури, інформації про провайдерів правової допомоги, які працюють у місті Скадовськ, проведення зустрічей з працівниками місцевих установ та організацій, проведення круглих столів.
За дорученням міського голови юристами КУ були розроблені 6 проектів нормативно-правових актів міської ради. А саме: Положення про порядок проведення конкурсу на право розміщення ТС для проведення підприємницької діяльності на території Скадовської міської ради; Положення про порядок надання послуг у сфері організації відпочинку та розваг на території міста Скадовськ; Правил торгівлі на ринках міста Скадовськ; проект Положення про порядок розгляду звернень, які надійшли електронною поштою до виконавчого комітету Скадовської міської ради; Правил утримання домашніх та інших тварин і поводження з ними у м. Скадовськ.
Крім того, у звітному періоді комунальною установою «Центр з надання безоплатної первинної правової допомоги Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області» було розроблено проект Положення про порядок висвітлення діяльності депутатів Скадовської міської ради на офіційному веб-сайті Скадовської міської ради та проект Угоди про порядок висвітлення діяльності депутатів Скадовської міської ради друкованим засобом масової інформації газетою «Чорноморець», що є необхідною умовою реалізації вимог діючого законодавства про інформацію та статус депутатів місцевих рад. Реалізація завдань цих нормативних документів забезпечить відкритість та прозорість у діяльності депутатів ради, допоможе депутатам у реалізації статусу депутата ради та, найголовніше, забезпечить реалізацію права громадян на доступ до інформації про діяльність обраних депутатів. Розробка вищезазначеного проекту Положення та Угоди про порядок висвітлення діяльності депутатів позитивно оцінені Херсонською обласною організацією «Комітет виборців України», які проводять моніторинг діяльності депутатів місцевих рад.
На даний час у розробці Центру знаходяться й інші проекти, які потребують доопрацювань та проведення підготовчої роботи для їх впровадження у громаді.
Позитивом у діяльності КУ «Скадовський Центр правової допомоги» у звітному періоді також можна відзначити те, що працівники установи стали застосовувати у своїй роботі практики з медіації у громаді, що є однією із технологій врегулювання суперечок у позасудовому порядку. Основними категоріями справ, які вирішуються цією процедурою, як правило є визначення (відновлення) меж земельних ділянок та дотримання санітарних норм сусідніми землекористувачами згідно вимог законодавства про добросусідство.
Слід також зазначити, що юристами Центру розроблялись проекти статутів громадським організаціям та здійснювався юридичний супровід до моменту реєстрації, роз’яснювалось законодавство щодо процесу перереєстрації юридичних осіб.
Враховуючи важливість питання децентралізації в Україні, Центром спільно з ГО «Скадовщина – мій рідний край» проводиться активна робота щодо процесу об’єднання територіальних громад, а саме: інформаційна робота серед населення відповідних територіальних громад та проводиться аналіз можливих проблем, які можуть виникнути у цьому процесі, а також ведеться розробка моделей вирішення цих проблем.
Юристами Центру розпочато ведення правової колонки, створеної на офіційному сайті Скадовської міської ради, яка заповнюється корисною юридичною інформацією та успішною практикою юристів Центру. З цією ж метою також використовуються й інші веб-ресурси та соціальні мережі де в переважній більшості розміщується правова інформація щодо якої найбільше звертались жителі міста Скадовськ.
Поширюється практика надання юридичних консультацій в телефонному режимі, що збільшує доступність осіб, що нездатні самостійно пересуватись. Так за грудень 2016 року було надано − 15 консультацій.
В приміщені Скадовського Центру зайнятості юристами комунальної установи «Центр з надання безоплатної первинної правової допомоги Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області» практикується проведення юридичних консультацій шляхом участі у правових семінарах.
У звітному році юристами Центру було налагоджено співпрацю зі Скадовською центральною бібліотекою для дітей щодо правового інформування молоді шляхом активної участі юристів у правових заходах та розповсюдженні правової літератури.
Комунальна установа «Центр з надання безоплатної первинної правової
допомоги Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області» постійно співпрацює з місцевими засобами масової інформації, зокрема, з редактором інформаційного сайту міста Скадовська та Скадовського району «Скадовські новини» та редакцією газети «Чорноморець»
На основі аналізу звернень скадовчан до Центру, можна виділити наступні проблеми, які існують у нашій громаді, на вирішення яких необхідно звернути увагу депутатського корпусу та виконавчого комітету міської ради:
— Більшість ОСББ функціонують формально, так як не мають розрахункових чи поточних рахунків у банківських установах або ж при наявності рахунків не мали взагалі коштів на них. Відсутність посади бухгалтера в ОСББ чи особи уповноваженої на виконання функцій бухгалтера, також унеможливлює їх функціонування з 01.01.2017 року. Неврахування економічних обґрунтувань під час створення ОСББ призводить до негативних наслідків їх роботи. Не перереєстровані відповідно до чинного податкового законодавства ОСББ з 01 січня 2017 року автоматично переводяться з неприбуткових організацій в прибуткові, що призведе взагалі до непоправних наслідків для цих ОСББ.
— Неможливість оформлення права власності на земельні ділянки власниками житла у спільній частковій (сумісній) власності (трьохквартирних, багатоквартирних одноповерхових житлових будинках). В той же час, створення ОСББ та оформлення ними права власності чи постійного користування прибудинковими територіями надасть можливість вирішити дану проблему.
— Відділу містобудування, архітектури та земельних відносин звернути увагу на наявність проблем з правилами добросусідства та розмежування земельних ділянок, які закріплені за житловими будинками та перебувають у користуванні власників цих будинків та членів їх сімей.
— Продовжується мати місце проблема щодо неможливості реєстрації правовстановлюючих документів на житлові будинки та земельні ділянки, на яких вони розташовані, у мешканців трьох мікрорайонів, що знаходяться за адміністративними межами міста Скадовська. Ця проблема наносить збитки міському бюджету, так як виключно реєстрація права власності є, згідно земельного та податкового законодавства, підставою сплати податків на землю та об’єкти нерухомого майна. На сьогодні цю проблему можна вирішити шляхом затвердження нових меж міста Скадовська.

Директор : В.П. Шульгіна